До 90 річчя від дня народження Вірлича Августа Ернестовича (1931–2017),

херсонського журналіста, краєзнавця, Почесного громадянина міста Херсона,

фондоутворювача держархіву області

Август Ернестович Вірлич – відомий краєзнавець, музеєзнавець, журналіст, редактор і лектор, знаний громадський діяч Херсонщини.

Народився Август Вірлич 21 листопада 1931 р. у сім’ї українки Анастасії Василівни Панкової та мадяра Ернеста Стефановича Вірлича у селі Царичанка Царичанського (нині – смт Дніпровського) району Дніпропетровської області. Переживши німецьку окупацію в Україні, родина Вірличів у 1943 р. була примусово вивезена в Польщу, під час репатріації у 1945 р. 15-річний Август Вірлич був направлений на спецпоселення до Оренбурзької області Росії.

Після звільнення у 1954 р. переїхав до Херсона, де закінчив філологічний факультет Херсонського педагогічного інституту. Працював у музеях Каховки та Нікополя, з 1962 р. до 1977 р. – у Херсонському обласному краєзнавчому музеї: старшим науковим співробітником, завідувачем відділу з охорони пам’яток, заступником директора з наукової частини. Відтоді він активно публікував статті та книги історико-краєзнавчої проблематики, у першу чергу з історії громадянської та Другої світової війни. Потім працював керівником Ленінського музею Палацу піонерів, старшим лаборантом на кафедрі історії КПРС та керівником музею при Херсонському сільськогосподарському інституті, керівником історико-краєзнавчих гуртків обласної станції юних туристів, референтом по зв’язкам із політичними партіями та громадськими об’єднаннями Херсонської обласної державної адміністрації.

Август Вірлич був одним з організаторів та керівників обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, членом товариств “Меморіал”, “Політичних в’язнів та репресованих”, відповідальним секретарем редколегії серії книг “Реабілітовані історією”.

У 2007 р. відзначений державною нагородою України орденом “За заслуги” III ступеня, з 2017 р. удостоєний звання Почесний громадянин міста Херсона.

До архіву документи А. Е. Вірлича надходили упродовж 1984–2001 рр., фонд охоплює документи за 1954–2000 рр.

 

 

 

 

 

 

 

Фотографії Вірлича А.Е. 1955 р.

 

 

 

 

Автобіографія 07 квітня  1964 р.

Довідка про реабілітацію Вірлича А.Е. 15 квітня 1992 р.

Довідка про роботу Вірлича А.Е. в Каховському історичному музеї 28 серпня 1958 р.

Довідка про роботу Вірлича А.Е. вчителем Федорівської середньої школи Херсонського району Херсонської області 10 лютого
1960 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

Мандати Вірлича А.Е. різних років

Лист про передавання до державного архіву області повісті Марії Фортус про Вірлича Ернеста Стефановича та уривок з повісті 23 червня 1978 р.

Вірлич А.Е. на зустрічі Марії Фортус з херсонськими піонервожатими в Палаці піонерів Вересень
1978 р.

 

Вірлич А.Е. на обласній станції юних туристів. Фото 1987 р.

Лист про роботу Вірлича А.Е. у складі редколегії тому “Херсонська область” видання “История городов и сел Украинской ССР” 06 жовтня 1983 р.

Вірлич А.Е. в колоні херсонців у марші до могили Івана Сірка. Фото 04 серпня 1990 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

285