18 травня вшановується пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Саме в цей день 1944 р. розпочалася операція з депортації кримських татар з постійних місць проживання у Криму. Примусове переселення мало катастрофічні наслідки для народу.

Більше 20-ти років кримські татари боролись за право повернення на історичну Батьківщину. У вересні 1967 р. Верховна Рада СРСР амністувала кримських татар щодо їх звинувачень у масовій зраді під час Другої світової війни, проте збереглась заборона на повернення до Криму. Тож кримські татари почали повертатись на Україну самостійно, без офіційних дозволів.

Саме з 1968 р. кримські татари почали облаштовуватись на Херсонщині. Упродовж п’яти років до області прибуло більш ніж 1,3 тис осіб, переважно у Генічеському районі.

Місцева влада чинила всілякі перепони поверненню кримських татар до Криму. Для контролю над ними було посилено паспортний режим, чоловіків змушували працевлаштовуватись. Така ситуація в області тримала до кінця 80-х рр. ХХ ст.

14 листопада 1989 р. примусові переселення народів СРСР у період Другої світової війни були визнано незаконними. Це проклало шлях для повернення на Батьківщину 260 тис. кримських татар. Зокрема, в 1990 р. бажання переїхати на проживання до Криму заявили 1 709 родин кримських татар (6 121 чол.), з них 80 % – з Генічеського району.

У 2014 р., після анексії Криму, Херсонщина знову стала домівкою для кримських татар. Нині на території Генічеського району їх близько 7,0 тис.

Пропонуємо до уваги добірку документів Державного архіву області з історії кримських татар на Херсонщині 60-90-х рр. ХХ ст.