Події 1941 р. представлені в архіві спогадами, фотографіями та іншими документами учасників бойових дій на Херсонщині у роки Другої світової війни. На сайті державного архіву області можна ознайомитись із опублікованою архівом у 2011 р. добіркою спогадів: “Херсонщина на початку Великої Вітчизняної війни (червень-вересень 1941 р.)” https://kherson.archives.gov.ua/informaczijna-diyalnist/publikacziyi-na-sajti/

Злочини проти людства, збитки, заподіяні громадянам, підприємствам, установам, організаціям краю відображені в документах обласної, міської та районних комісій з розслідування злочинів нацистських загарбників.

Колишнім обласним партійним архівом були зібрані колекції документів окремих військових частин, що захищали наш край у 1941 р., документи та фотодокументи з історії підпілля та партизанського руху, були сформовані особові справи Героїв Радянського Союзу – випускників Херсонської авіаційної школи.

Великий масив документів з історії війни знаходиться у фондах особового походження: журналістів (Лідії Цурікової, Павла Цокоти, Олександра Цитрона, Августа Вірлича), краєзнавців (Валеріана Ленау, Беатриси Зецер, Закір’яна Насибуліна) та інших дослідників.

В архіві зберігаються радянські та окупаційні газети 1941 р., агітаційно-пропагандистські плакати, листівки.

Дана добірка представляє документи про початок бойових дій на Східному фронті Другої світової війни

Із альбому бойового шляху евакуаційного госпіталю № 1959, сформованого 23 червня 1941 р. на базі Херсонської народної лікарні № 2 (нині – Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних)

Автобус Херсонського крекінгзаводу, який у складі евакогоспіталю № 1959 протягом червня 1941 р. – жовтня 1945 р. пройшов від м. Херсон до м. Краків

Мітинг на паротурбінній електростанції м. Херсон. 25 червня 1941 р.

Читання промови Сталіна на Херсонському консервному заводі ім. 8 березня в обідню перерву. 06 липня 1941 р.

Випускники Херсонської авіашколи, Герої Радянського Союзу Бурназян С.А., Носаль Є.І., Попова А.(Н.)В., Стробикін-Юхвіт М.М., Тимофєєва (Єгорова) А.О., Худякова А.Ф.

Випускники 1940 р. та курсанти 1941 р. Херсонської авіаційної школи. Фото 1940 р., червня 1941 р.

Моряки монітора “Ударний” Дунайської військової флотилії, учасники оборони м. Херсон (зліва направо) Северін П., Товник М., Коновський О., (внизу) Гулін І.

Публікація про моряків Дунайської військової флотилії та про майбутнє встановлення макету бронекатера “301” у районі Придніпровського парку м. Херсона.

“Наддніпрянська правда”, 30 липня 1978 року

Листівка із зверненням Головного командування Німецьких збройних сил до червонофлотців про припинення опору і здачі в полон 

Із фронтового щоденника лейтенанта Івана Виперайленка, уродженця с. Агаймани Іванівського району Херсонської області, про участь у боях в районі м. Кременчук у липні-серпні 1941 р.

Довідка про військові поховання 1941 р. на Херсонщині