Голодомор 1932-1933 рр. Херсонський літопис

Сонце сідає, навкруг сутеніє,
Все як було і до нині,
Тільки немає вже радості й щастя
В бідній селянській родині.
Там тільки смуток голодної ночі,
В латаній ходить свитині
І материнські заплакані очі,
Дивляться в очі дитині.
Як пояснити цьому янголятку,
Що ані крихти в хатині,
Що вона може тепер йому дати,
Горщик пустий в павутині?
Мусять голодною смертю вмирати
Люди ні в чому не винні.
Хто відповість за тяжкі оці втрати?
Голодомор на Вкраїні!

Я.Фітьо, співробітниця архіву

Постанова Ради Народних Комісарів УСРР «Про організацію хлібозаготівель в одноосібному секторі». 11 листопада 1932 р.

Селяни Скадовського бавовнорадгоспу № 1, заарештовані за звинуваченням у розкраданні хліба. Вересень 1932 р.

Фото Кравченка І.І., хлібороба та його листівка із закликом до страйку проти комуністів, які спричинили голод у с. Велика Маячка та с. Каланчак. Документи з архівно-слідчої справи. 1932 р.

Генічеська районна газета «Комуна степу» про демонстрацію піонерів з вимогою виконання батьками хлібозаготівлі. 1932 р.

Фото та виписка з протоколу особливої наради при колегії ДПУ УСРР з архівно-слідчої справи Філя С.В., голови колгоспу «Серп і молот» Хорлівського (нині Скадовського району), звинуваченого у роздачі колгоспникам зерна та зриві хлібозаготівлі. Грудень 1932-квітень 1933 рр.

З обіжника секретаря ЦК КП(б)У М.Хатаєвича всім обкомам, райпарткомам та партосередкам про звітно-перевиборчу компанію споживчої кооперації. 8 листопада 1932 р.

З обіжника секретаря ЦК КП(б)У М.Хатаєвича всім обкомам, райпарткомам та робітникам юстиції України щодо серйозних недоліків в роботі судових та слідчих органів. 3 січня 1933 р.

Великолепетиська районна газета «Соціялістичним шляхом» з оголошенням про внесення колгоспів до «Чорної дошки». 31 січня 1933 р.

З протоколу засідання бюро Великолепетиського райкому КП(б)У про випадки недоїдання, опухання від голоду та смерті від отруєння сурогатами по сільрадах району. 19 лютого 1933 р.

Лист секретаря партійного осередку с. Агаймани Афанасьєва до Нижньосірогозького райкому партії про велику смертність селян. 6 березня 1933 р.

Доповідна записка уповноваженого Великолепетиського райкому КП(б)У у Рубанівській сільраді секретарю райкому партії про зростання смертності від голоду та загрозу епідемії. 10 березня 1933 р.

Звіт комісії з обстеження продовольчої ситуації у сільраді Зелена № 1 Великолепетиського району та масову загибель людей від голоду. 12-13 березня 1933 р.

Лист голови Генічеської районної контрольної комісії до голови колгоспу «Паризька комуна» про чисельність голодуючих і померлих від голоду. 18 березня 1933 р.

Відомості Тягинської сільради Бериславського району про чисельність померлих колгоспників та одноосібників, у тому числі від виснаження. 1-8 травня 1933 р.

Витяг з кримінальної справи Сергієвої Олени Василівни, мешканки с. Білозерка, звинуваченої у крадіжці картоплі з колгоспного поля для порятунку дітей від голодної смерті. 26 червня 1933 р.

Актові записи про смерть від голоду, недоїдання, виснаження, дистрофії. 1933 р.

Запис про рішення Херсонської міської ради щодо вилучення метричних книг про смерть за 1933 рік. Не раніше 15 квітня 1934 р.

Звернення Станіславського волревкому до Херсонського повітового комітету  взаємодопомоги з проханням надання зернової позики. 03 травня 1922 року

Телеграма народного комісаріату земельних справ та обіжник Миколаївського губернського земельного відділу щодо заборони надання дозволів голодуючим, біженцям на виїзд за межі України, березень 1922 року

Наказ  Херсонського повітового виконавчого комітету  про визнання недійсними угод з продажу майна у зв’язку з тяжким становищем громадян, липень 1922 року

Звернення Миколаївського губернського комітету допомоги голодуючим. 1922 рік