ДО ДНЯ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ. ШЛЯХАМИ ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ

22 січня відзначається День Соборності України, коли урочисто було оголошено Декларацію про об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Урочиста церемонія відбулась 22 січня 1919 року у м. Києві на площі Святої Софії у присутності десятків тисяч людей.

ЗУНР представляла поважна делегація, яка складалась з представників Галичини, Буковини й Закарпаття. Від західноукраїнської делегації виступили Л.Бачинський та Л.Цегельський. Після цього В.Винниченко оголосив текст самої Декларації.

У декларації наголошувалось: «Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина й Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України»

Херсонщина, як складова частина України, брала активну участь у вікопомних подіях національно–визвольних змагань 1917 – 1921 років.

Пропонуємо переглянути документи тих часів, виявлені у фондах державного архіву області

З протоколу обласного з’їзду громадян-хліборобів. м. Херсон. 1917 р.

Довідка Херсонської губерніяльної управи про розподіл обов’язків. 1918 р.

Статут спілки українських національних організацій Херсонського району. 1918 р.

План діяльності Херсонського кооперативного товариства «Українська книгарня». м. Херсон. 14 травня 1918 р.

Звернення кооперативного товариства «Українська книгарня» про розвиток кооперативно-кредитної справи на Херсонщині. м. Херсон. 31 січня 1918 р.

Будинок, де розміщувалась Херсонська народна губерніальна управа у 1918 р. (нині – вул. Гоголя, 1)

Оголошення кооперативного товариства «Українська книгарня» про видання книжок українською мовою. м. Херсон. 7 лютого 1918 р.

Заява діяча українського руху С.І.Шульгіна з проханням надати йому місце вчителя українознавства в учительській семінарії. м. Херсон. 27 серпня 1918 р.

З обіжника Одеської поштово-телеграфної округи щодо складання службовцями обітниці на вірність Українській Державі. 6 липня 1918 р.

  

Урочисті обітниці на вірність Українській Державі, складені службовцями місцевих установ. 25-30 вересня 1918 р.

З наказів Міністерства внутрішніх справ Української Держави щодо роботи поштово-телеграфного відомства. 26 липня 1918 р.

З наказу губерніяльного комісара Херсонщини Гордія Нянчура про призначення на посади повітових комісарів. 20 грудня 1918 р.

Наказ губерніального комісара Г.Нянчура про виконання Закону УНР щодо введення в обіг гривні. Січень 1919 р.

Бланк листа губерніяльного комісара Херсонщини з гербом УНР. 1919 р.

Закон Української Центральної Ради про Державний герб України. 12 лютого 1918 р. З фондів ЦДАВО України

Універсал Директорії УНР про злуку Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою. 1919 р. З фондів ЦДАВО України