До 130-річчя від народження Володимира Івановича Кедровського (1890–1970) – українського державного, політичного і військового діяча, журналіста, письменника

 

Ім’я Кедровського тісно пов’язане з Українською революцією 1917–1921 років. Отримавши значний бойовий досвід у діючій армії на фронтах Першої світової війни, Кедровський став одним із будівників української армії. Полковник Армії УНР входив до керівництва Українського генерального військового комітету, був членом революційного парламенту – Української Центральної Ради, товаришем генерального секретаря військових справ УЦР Симона Петлюри. Він брав діяльну участь у збройному повстанні Директорії УНР проти Гетьманату Петра Скоропадського. Був керівником Державного інспекторату армії УНР, створеного з метою завершення реорганізації армії та зміцнення дисципліни у військових частинах. Очолював Надзвичайну дипломатичну місію УНР у країнах Балтії.

Після ліквідації у 1921 р. українського посольства в Ризі Володимир Кедровський жив у Відні (Австрія), співпрацював із Спілкою українських журналістів у Європі. З 1923 р. і до смерті у 1970 р. проживав у США, редагував український часопис “Свободаˮ, у 1955–1963 рр. керував українським відділом радіостанції “Голос Америкиˮ. Опублікував ряд праць з історії Української революції 1917–1921 років.

У місті Херсон одна з вулиць названа на честь Володимира Кедровського. Саме у нашому місті формувались його ідейно-політичні переконання. Робота вітчима Володимира Кедровського у статистичному відділенні Херсонської губернської земської управи ввела його до кола ідейних лідерів херсонських українців. Він був членом Української Старої Громади в Херсоні. Революційні події 1905–1907 рр. зблизили Кедровського з місцевими українськими есерами (пізніше він став членом ЦК Української партії соціалістів-революціонерів).

У 1907 р. Кедровський здобув фах штурмана в Херсонському морехідному училищі далекого плавання. Службову діяльність розпочав у 1909 р. писарем Херсонської казенної палати. З 1910 р. обіймав посаду рахівника, а з 1913 р. – помічника діловода шкільного відділення Херсонської губернської земської управи. За посадою займався статистичними дослідженнями народної освіти, організацією вчительських курсів у Херсоні в 1913–1914 рр. За гетьманату П. П. Скоропадського, повернувшись до Херсона, служив у губернській земській управі, займався видавничою та журналістською діяльністю.

Пропонуються до ознайомлення архівні документи щодо Володимира Кедровського:

 

Документи з особової справи писаря за вільним наймом Херсонської казенної палати В. І. Кедровського (12 червня 1909 – 14 листопада 1909):

Візитна картка В. І. Кедровського, члена Херсонської губерніальної народної управи. 29 жовтня 1918 р.:

Протокол засідання ради Союзу службовців Херсонського губернського земства від 7 липня (24 червня) 1918 р. (член ради – В. І. Кедровський):